Systemy ochrony środowisk Virtalnych w chmurze
Hillstone CloudEdge

Wyzwania związane z bezpieczeństwem w chmurze

Przejście do chmury lub rozszerzenie usług w chmurze daje firmom skalowalność i elastyczność, których potrzebują, aby pozostać konkurencyjnymi. Jednak chmura stawia również nowe przeszkody w zakresie bezpieczeństwa, które mogą wydawać się zniechęcające. Bez jasnego planu infrastruktura w chmurze może stać się trudna w utrzymaniu i łatwa do zaatakowania. Ale dobra wiadomość jest taka, że poznanie ich już teraz może pomóc w pewnym i bezpiecznym wdrożeniu technologii chmury. Gdy firma rozważa bezpieczeństwo w chmurze, należy pamiętać o tych pięciu wyzwaniach:

1.Wiedza specjalistyczna w zakresie chmury obliczeniowej:

Nawet przedsiębiorstwa z pełnym personelem IT mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy specjalistycznej do zabezpieczania operacji w chmurze, ponieważ te technologie są często zbudowane inaczej niż technologie lokalne, które osiągają podobne cele biznesowe.
Przedsiębiorstwa powinny rozważyć kilka sposobów rozwiązania kwestii umiejętności. Muszą dokładnie przeszkolić swój obecny personel w zakresie przyjmowanych platform chmurowych. Mogą zatrudnić pracowników lub nawiązać współpracę z konsultantami, którzy mają już doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i korzystaniu z platform chmurowych, które odpowiadają ich potrzebom. Bez względu na to, jak postanowią rozwiązać problemy kadrowe, muszą wybrać produkty i struktury bezpieczeństwa w chmurze, które usprawniają wdrażanie i monitorowanie, a tym samym maksymalnie wykorzystują wiedzę fachową dostępną dla ich firmy.

2.Kontrola nad aktywami:

Chmura oferuje nową granicę elastyczności i skalowalności, ponieważ instancje w chmurze mogą być tworzone szybko, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu i podłączania nowego sprzętu. Może to jednak prowadzić do poważnych wyzwań w zakresie zarządzania zasobami, ponieważ wiedza o tym, co znajduje się w sieci, nie jest już tak prosta jak liczenie i dokumentowanie fizycznych urządzeń. Co więcej, kluczowa jest również widoczność maszyn wirtualnych: które z nich istnieją w sieci, jakie usługi mają świadczyć i jak mają współdziałać z innymi aktywami w sieci, zarówno fizycznymi, jak i wirtualnymi. Aby stawić czoła temu wyzwaniu i zachować bezpieczeństwo, firma musi:

  • Wdrożyć technologie, które pomogą śledzić, jakie instancje chmury są tworzone i utrzymywane
  • Wiedzieć, jakie usługi są uruchamiane na tych instancjach i zabezpieczyć te usługi
  • Wiedzieć, czy te instancje wykonują podejrzane działania w sieci

3.Właściwa konfiguracja

Dzisiejsze dojrzałe usługi w chmurze oferują szeroki zakres opcji bezpieczeństwa, ale wyzwaniem może być skorzystanie z nich w sposób, który zapewni firmie funkcjonalność i bezpieczeństwo, których potrzebuje. Chociaż cele bezpieczeństwa danych w chmurze i w siedzibie firmy są podobne, sposoby osiągania tych celów są różne. Bez prawidłowej konfiguracji i sposobów zapewnienia, że każda usługa w chmurze korzysta ze sprawdzonej i bezpiecznej konfiguracji, firma może znaleźć się z infrastrukturą w chmurze, która jest zarówno trudna do zarządzania, jak i łatwa do wejścia dla napastników. Właściwa konfiguracja chmury wymaga wiedzy specjalistycznej ludzi, którzy znają potrzeby firmy, możliwości technologii chmury i wiedzą, jak je bezpiecznie skonfigurować. Stawienie czoła temu wyzwaniu wymaga również technologii, która automatyzuje te bezpieczne konfiguracje po ich zaprojektowaniu, aby maksymalnie ułatwić bezpieczne wykonywanie pracy. Ramy bezpieczeństwa chmury powinny również umożliwiać firmom przenoszenie wirtualnych instancji z nienaruszonymi zabezpieczeniami, aby skalowanie i zmiany w zależności od potrzeb biznesowych

4. Izolacja systemów

Niezależnie od tego czy firma buduje infrastrukturę chmury prywatnej, czy też buduje infrastrukturę w celu oferowania usług w chmurze publicznej, ważne jest, aby każda instancja i usługa była odizolowana, w celu zminimalizowania narażenia danych. Tradycyjny sprzęt sieciowy i zapory sieciowe są przydatne do segmentowania i izolowania fizycznych hostów. Jednak izolowanie instancji chmury wymaga technologii takich jak mikrosegmentacja, która pozwala zespołom ds. bezpieczeństwa izolować wirtualne zasoby sieciowe w oparciu o wrażliwość lub przepływ pracy, przy użyciu sieci definiowanych programowo.

Silna izolacja pomaga ograniczyć szkody wyrządzone przez zagrożony system: może stanowić różnicę między zamkniętym incydentem a rozległym naruszeniem danych, które obejmuje wiele części przedsiębiorstwa, a nawet wielu klientów w przypadku usług typu multi-tenant. Infrastruktura bezpieczeństwa w chmurze musi być celowo zaprojektowana tak, aby wzmocnić bariery między instancjami. Powinna również być w stanie rejestrować ruch pomiędzy instancjami chmury i próby przełamania mechanizmów izolacyjnych. Razem dostarczają one danych i kontekstu niezbędnego do określenia, czy ruch wskazuje na legalny biznes, czy na atak.

5.Monitorowanie

Systemy w chmurze muszą być zaprojektowane tak, aby każda instancja i usługa dostarczała użytecznych danych dziennika o użytkownikach, działaniach, ruchu i zdarzeniach bezpieczeństwa. Firma potrzebuje wiedzy specjalistycznej, aby zrozumieć te dane i dostrzec w nich wzorce wskazujące na problemy bezpieczeństwa, które wymagają naprawy. Jednak na wielką skalę nowoczesnych usług w chmurze, wiedza specjalistyczna nie wystarczy, aby szybka reakcja i łagodzenie skutków stały się rzeczywistością. Aby tak wiele informacji stało się zrozumiałych i nadawało się do działania, firma potrzebuje również możliwości technicznych i automatyzacji, aby przyjąć, uporządkować i pomóc zespołowi ds. bezpieczeństwa w kontekstualizacji ogromnych ilości danych o zdarzeniach tworzonych przez nowoczesną infrastrukturę chmury.

CloudHive może pomóc:

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w chmurze, wiedza to potęga. Poznanie wyzwań, przed jakimi stoją firmy podczas przechodzenia do chmury, podjęcie odpowiednich środków ostrożności i włączenie ich do planów przejścia do chmury lub rozszerzenia jej zakresu tak wcześnie, jak to możliwe, może pomóc w bezpiecznym przejściu do chmury. Przedsiębiorstwa ufają, że Hillstone CloudHive pomoże im stawić czoła tym wyzwaniom i zabezpieczyć infrastrukturę chmury teraz i w przyszłości. Dowiedz się więcej o tym, jak CloudHive może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa instancjom w chmurze i poznaj jego najnowsze funkcje

Hillstone CloudHive zapewnia mikrosegmentację w celu zabezpieczenia każdej maszyny wirtualnej (VM) w chmurze. Zapewnia kompleksową widoczność ruchu wschód-zachód i zapewnia pełną ochronę przed atakami bocznymi między maszynami wirtualnymi. Ponadto, usługa bezpieczeństwa CloudHive może być łatwo skalowana, aby sprostać wymaganiom bez przerw w działalności.

Hillstone CloudHive składa się z czterech rodzajów wirtualnych modułów, które współpracują ze sobą jako pojedyncze urządzenie, zapewniając kompleksowe bezpieczeństwo każdej maszynie wirtualnej.

  1. Virtual Security Orchestration Module (vSOM), zintegrowany i połączony z Cloud Management Platforms (CMP), zarządza cyklem życia usługi CloudHive.
  2. Virtual Security Control Module (vSCM) jest panelem kontrolnym, wspierającym konfigurację i dystrybucję polityk, a także zarządzającym cyklem życia vSSM.
  3. Virtual Security Service Module (vSSM) jest wdrażany na każdym serwerze fizycznym w celu implementacji mikrosegmentacji i zapewnienia usług bezpieczeństwa L2-L7.

Virtual Data Service Module (vDSM) jest opcjonalnym modułem przekierowania logów, który przekazuje logi CloudHive do zewnętrznych serwerów syslog. Umożliwia on masowe przekazywanie logów za pomocą wielomodułowego równoważenia obciążenia

potrzebujesz pomocy w doborze optymalnego rozwiązania napisz do mnie

Mateusz Górny | Firewall Product Manager
email: mateusz.g@zabezpieczenia.it
phone: +48 531 464 002